Wystawa Agnieszki Hernik w Galerii CPK 2014

Przemiany” jest to jednocześnie tytuł mojej autorskiej wystawy, jak i cyklu rzeźb ceramicznych. W tym wypadku odnoszę się do słowa kluczowego w dwójnasób. Po raz pierwszy czynię to w kontekście zmian jakie następują podczas tworzenia w ciągu jakiegoś okresu czasu. Drugim znaczeniem tego słowa w moim przypadku jest dla mnie przeobrażanie tego co widzę na swój autorski język. Formą prac nawiązuję do kształtów elementów przyrody zarówno ożywionej jak i nieożywionej. Tak jak chmury zmieniają się w zależności od pogody tak moje prace jako przestrzenne formy przybierają na znaczeniu w zależności od miejsca z, którego się na nie patrzy. Dopełnienie wykonywanych przeze mnie rzeźb stanowi struktura i faktura.
Wykorzystuję jedną z technik ceramicznych jaką jest lepienie z wałków. Ten sposób lepienia pierwotnie stosowany był do robienia naczyń. W późniejszym czasie stosowany został również
w rzeźbie ceramicznej.
Moje obiekty powstają w wyniku kopiowania poszczególnych elementów. Zastosowanie tej techniki powoduje nadanie lekkości pracą pomimo użycia materiału jakim jest glina, która sama w sobie zawiera ciężar. Rzeźby te dobrze korespondują z „naturalnym otoczeniem” jakim jest np. piasek. Artystką, która ostatnimi czasy przykuła moją uwagę jest Monika Urbaniuk. Twórczyni ta również nadaje organiczny styl swoim pracą.